Svet ilúzií a naše veľhory

minPredposledný školský deň 29. 6. 2023 študenti prvého ročníka odborov obchodná akadémia, manažment regionálneho cestovného ruchu, I.AW, a hotelová akadémia, I.BW, zavítali do našich veľhôr Vysokých Tatier.

Cesta vlakom z Nového Mesta nad Váhom prebiehala rýchlo, s prestupmi na jednotlivé vlaky. Prvou zastávkou bola Tricklandia v Starom Smokovci. Tricklandia - svet trick artu. Ide o umenie, ktoré vytvára vizuálne ilúzie, postavené na zobrazovaní predmetov, ktoré akoby naozaj existovali. Ide však len o dvojrozmerné kresby. Je to miesto plné zábavy, priestor s námetmi slovenských ľudových povestí, rozprávok, reálií obcí a zámkov Slovenska (Vlkolínec, Dujanec, Bojnický zámok), antigravitačných miestností. Toto najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe prostredníctvom vizuálnych ilúzií zanechalo v nás nezabudnuteľné zážitky. Náš mozog totiž častokrát vyhodnocuje obrazy, ktoré vníma oko bez premýšľania o nich, čo vedie k senzorickým ilúziám. Jednoducho na prvý pohľad sme mali pocit, že veci sú skutočné, hoci sa jedná len o trik.

„Trickart“ však nebola jazda na Hrebienok s nádherným výhľadom na okolité pohorie, cesta k Bílikovej chate a Studenovodským vodopádom. Prechádzka po Starom Smokovci a následná jazda vlakom a rýchlikom naspäť domov spríjemnili naše posledné dni školského roka 2022/2023. Naše veľhory sú krásne a sme šťastní, že nám počasie prialo a mohli sme si dosýta vychutnať úžasné chvíle na koncoročnom výlete.

Ing. Ivana Šimovcová, Ing. Elena Taranová
PK ekonomiky