Prváci si vyrábali vlastný papier

minŽiaci prvého ročníka učebného odboru stolár, agromechanizátor, opravár a autoopravár – mechanik sa zúčastnili pútavej odbornej exkurzie v malebnom prostredí obce Prietrž na Záhorí.

V obci sa nachádza firma PETRUS, ktorá sa zaoberá klasickou ručnou výrobou papiera bez spracovania drevnej celulózy. Hlavnou surovinou pri výrobe je bavlna, ktorá zvyšuje jeho odolnosť a trvanlivosť. Papier je vyrábaný ekologickým spôsobom, pretože základnými surovinami pri výrobe sú voda, bavlna a prírodné farbivá. Dozvedeli sme sa aj zaujímavé informácie z histórie používania papiera, mali sme možnosť vidieť technologické postupy výroby a samostatne si vyrobiť vlastný papier. Životnosť papiera je približne 100 rokov, takže vyrobený papier si žiaci môžu uchovať pre svoje ďalšie generácie.

Ing. Gréta Palková, PhD.
PK strojársko – drevárskych predmetov