Projekt Human Rights Defenders: Societes in the Digital Era

minV rámci medzinárodného programu Erasmus+ som mala možnosť participovať na projekte „Human Rights Defenders: Societies in the Digital Era.“ Vzdelávací kurz bol organizovaný pod záštitou organizácií NIVAM a Európsky Dialóg a prebiehal od 2. do 8. decembra 2024 v malebnom prostredí penziónu Na Mlyne neďaleko Trnavy.

Projektoví partneri z ôsmych účastníckych krajín -  Talianska, Poľska, Grécka, Českej republiky, Slovinska, Rumunska, Litvy a Slovenska - získavali odborné znalosti o tom, ako chrániť ľudské práva v digitálnom priestore. Kľúčovými témami projektu boli hranice slobodného prejavu, medzinárodná ochrana ľudských práv a dôležitosť online bezpečnosti a netikety. Účastníci projektu nadobúdali kompetencie v oblasti boja proti nenávistným prejavom na internete, kyberšikane a digitálnemu obťažovaniu so zámerom v budúcnosti efektívne prispievať k bezpečnejšiemu digitálnemu prostrediu pre mladých ľudí. Rozvíjali svoje zručnosti riadenia konfliktov v digitálnom priestore, podporujúc rešpektujúce interakcie online. Zaujímavými boli diskusie o sociálnych sieťach, ich právnych zásadách či súboroch cookies, ktoré si väčšina z nás automaticky odklikne bez toho, aby sme zistili, aké znepokojivé fakty sa v nich nachádzajú. Kurz zahŕňal okrem odborných prednášok, prezentácií a diskusií aj zaujímavé skupinové projekty a interaktívne aktivity - hranie rolí, vytváranie prototypov hier a produkciu videí.

Nezabudnuteľný bol interkultúrny večer, počas ktorého účastníci projektu predstavili svoje krajiny a zvyky, vrátane gastronómie a tradičných výrobkov jednotlivých krajín. Mali sme možnosť prezentovať nielen kultúru svojej krajiny, ale aj ochutnávať typické jedlá a nápoje jednotlivých národov. S hrdosťou môžem povedať, že zahraničným účastníkom sa nesmierne páčila naša Kofola a Horalky, po ktorých sa len tak zaprášilo. Aj nasledujúce večery sme trávili spolu – kreatívnou tímovou prácou na projektoch, zaujímavými spoločenskými hrami zameranými na vzájomné spoznávanie sa a komunikáciu. Bola som prekvapená, ako rýchlo sa medzi nami vytvorili priateľské vzťahy. Konverzácie so zahraničnými účastníkmi boli nielen zaujímavé, ale aj veľmi obohacujúce. Komunikačným jazykom projektu bola angličtina. Svoje jazykové zručnosti sme si zdokonaľovali nielen v oblasti odbornej komunikácie, ale aj vo voľnom čase – počas sprievodného programu.  Zahraničným účastníkom sme predstavili zaujímavosti miest západného Slovenska  - spolu sme objavovali krásy nášho hlavného mesta, Trenčína  i Trnavy.

Projekt Human Rights Defenders bol mojím prvým Erasmus+ zážitkom, ktorý som si nesmierne užila. Získala som mnoho nových vedomostí, zručností a skúseností, ktoré budem uplatňovať vo svojej pedagogickej práci. Ďakujem organizátorom za ich profesionalitu, ale i priateľský prístup a ochotu pomôcť. Pevne verím, že spolupráca s účastníkmi projektu bude pokračovať aj naďalej a že sa  ešte osobne  stretneme. Priateľské vzťahy, ktoré sme si vytvorili, mi zostanú v pamäti veľmi dlho. Teším sa na ďalšie príležitosti a podobné skúsenosti.

Mgr. Simona Hodulíková
vyučujúca anglického jazyka