MAJSTER RÉTOR – MASTER OF RHETORIC

minSprávna komunikácia a rétorika je najsilnejší nástroj, ktorý máme.

Krajské centrum voľného času v Trenčíne v spolupráci so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Trenčíne zorganizovali dňa 28. 11. 2023 X. ročník bilingválnej krajskej súťaže „Majster rétor“/„Master of Rhetoric“, Slovenská a anglická sekcia, mladší a starší žiaci. Táto súťaž má dlhoročnú tradíciu v rámci stredných škôl Trenčianskeho kraja a tomu zodpovedá aj jej organizácia, zameranie a celková kvalitatívna úroveň. Mladí ľudia, ktorí súťažia medzi sebou, si v praxi vyskúšajú svoje rétorické, komunikačné, ale aj iné danosti, získajú osobité skúsenosti v tejto špecifickej a náročnej disciplíne a nezanedbateľným sa pre nich stáva aj dobrý pocit z prejavenej odvahy zmerať si sily s konkurenciou. Chuť víťazstva tých, ktorí sa umiestnili najlepšie, je pomyselnou čerešničkou na torte – veď rétorika je jednou z hlavných schopností obchodníkov, manažérov a všetkých úspešných ľudí.

Súťažiaci boli od začiatku rozdelení na dve skupiny podľa toho, do akej verzie súťaže boli prihlásení – slovenská sekcia – majster rétor a anglická sekcia – master of rhetoric. Dôraz sa po celý čas kládol na prejav a vystupovanie súťažiacich pred verejnosťou ako aj na pohotovosť v reagovaní na rôzne spoločenské témy alebo životné situácie.

Súťažiaci oboch skupín súťažili v dvoch kategóriách: prvá – mladší študenti: 1. a 2. ročník, druhá – starší študenti: 3., 4. a 5. ročník.

Súťažné disciplíny boli:

1. Pripravený prejav: „Žijeme v obalovej kultúre bez obsahu?“ Slávnostný otvárací prejav pri príležitosti stretnutia študentských školských rád./„Do we live in a packaging culture without a content?“ Ceremonial opening speech on the occasion of a meeting of student school councils, (3 - 4 minúty).

2. Nepripravený prejav: Módna prehliadka. Bez možnosti predchádzajúcej prípravy súťažiaci mali komentovať krátky videozáznam bez zvuku./Commenting on the video of the fashion show.

V sekcii „Master of Rhetoric“ sa z našej školy do súťaže zapojili Liana Kolarovská, I.AW (obchodná akadémia), Lucia Hornáčková, II.AW (obchodná akadémia) a Dalibor Čechvala,  V.BW ( hotelová akadémia).

Aj keď naši študenti nezískali od hodnotiacej poroty žiadne oficiálne ocenenie, zo súťaže neodchádzali sklamaní už aj preto, že súťažné témy, podmienky aj kritériá súťaže boli tradične náročné a konkurencia z iných stredných škôl Trenčianskeho VÚC mimoriadne silná. Svoju úlohu zvládli so cťou, naučili sa niečo nové, a predovšetkým zvíťazili nad vlastnou trémou a strachom z nepoznaného.

Všetkým trom súťažiacim srdečne blahoželáme!

Mgr. Janka Štyriaková
PK všeobecnovzdelávacích predmetov