Európsky deň jazykov 2023 – projekt Vzdelávaním k viacjazyčnosti

minV roku 2001 bol 26. september vyhlásený Radou Európy v Štrasburgu za Európsky deň jazykov. Toto rozhodnutie má svoju logiku, pretože obyvateľstvo dvadsiatich siedmich štátov EÚ, medzi ktoré patrí aj Slovensko, hovorí mnohými národnými jazykmi spolu s jazykmi etník na svojom území.

Nie nadarmo sa hovorí, koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom...

Cieľom Európskeho dňa jazykov je snaha upozorniť na dôležitosť, ba až nutnosť sa dorozumieť v rôznych životných, ekonomických, kultúrnych, vedecko-výskumných a iných oblastiach či situáciách v spoločenskom priestore únie. Spoločenská a kultúrna rôznorodosť je neodmysliteľne zviazaná s viacjazyčnou rozmanitosťou, toleranciou a rešpektom k iným ľuďom. Z tejto platformy vo svojej činnosti vychádzajú všetky európske štátne a spoločenské inštitúcie vrátane školy a jej kurikulárneho systému celoživotného vzdelávania.

Tento rok bol Európsky deň prepojený aj s medzinárodným projektom Erasmus plus – 2022-2-sk01-ka122-sch-0095832 pod názvom Vzdelávaním k viacjazyčnosti (Education to Plurilingualism), ktorý bol na Slovensku prezentovaný a realizovaný pod záštitou Slovenskej asociácie učiteľov cudzích jazykov. Garantom a vedúcou projektu bola docentka Jana Bírová z Karlovej  Univerzity v Prahe. Súčasťou projektu bola aj naša stredná odborná škola.

Naši študenti si pod vedením Ing. Ivany Šimovcovej v tento deň pripravili rôzne zaujímavé prezentácie o našej krajine. Zamerali sa na zaujímavosti a jedinečnosť slovenských artefaktov, regionálnych prírodných, kultúrnych a iných oblastí života u nás. Osadenstvu našej školy ich sprostredkovali v cudzích jazykoch, ktoré sa u nás učia. My „jazykári“ sme skupinovo spolupracovali so žiakmi na tom, aby oslavy Európskeho dňa jazykov boli dynamické, zábavné, a zároveň edukačné. Deň sme si spestrili interaktívnymi hrami v cudzích jazykoch, zahrali sme si cudzojazyčné pexesá, zamerali sme sa na jazykové kvízy, prostredníctvom ktorých sme sa naučili veľa nových slov nielen v anglickom jazyku, ale aj vo francúzštine, španielčine, taliančine, portugalčine, ruštine, ukrajinčine, švédčine a samozrejme, nemčine. Najviac však žiakov bavilo z pustených krátkych nahrávok hádať, o aký konkrétny jazyk ide, pričom sme sa zamerali nielen na tradičné svetové jazyky.  Zdrojom zábavy i poučenia boli aj cudzojazyčné palindrómy a hlavolamy Smile

Na záver Európskeho dňa jazykov sme si precvičili svoje viacjazyčné zručnosti v interaktívnej internetovej hre Kahoot. Dobrá nálada a vôľa zvíťaziť bola motorom aktivity, ktorú študenti hotelovej akadémie pod vedením Ing. Jany Šebestovej a Ing. Jána Ragana spestrili a spríjemnili prezentáciou o regionálnej kuchyni v anglickom a nemeckom jazyku. Tú, na radosť všetkých zúčastnených, spojili s ochutnávkou typických lokálnych jedál vrátane flambovania a profesionálnej prípravy niekoľkých druhov kávy.

Náš tohtoročný Európsky deň jazykov zachytila a zdokumentovala aj miestna televízia Pohoda. Dobrá nálada z uvoľnenej a príjemnej atmosféry bude pre študentov, žiakov, učiteľov i vedenie školy trvalou a peknou spomienkou aj vďaka regionálnej televízii nášho mesta. Príprava, organizácia, tematické rozvrhnutie a priebeh celého dňa boli mimoriadne náročné pre všetkých aktérov, na pleciach ktorých stál úspech akcie.  O to viac mi robí radosť konštatovanie, že dielo sa podarilo a všetci cítime oprávnenú radosť a zadosťučinenie z vykonanej práce.

Mgr. Janka Štyriaková
PK cudzích jazykov