Divadelná hra Pygmalion v angličtine
Len pred týždňom sa naša škola aktívne zapojila do Európskeho dňa jazykov, a minulý štvrtok 5. októbra si študenti najmä starších ročníkov otestovali svoju jazykovú zdatnosť sledovaním cudzojazyčnej divadelnej hry Pygmalion, ktorá bola celá odohraná v anglickom jazyku hercami britského putovného divadelného súboru TNT Theatre Britain v Dome kultúry Ružinov v Bratislave.
Za zmienku stojí, že hra Pygmalion má veľmi zaujímavé širšie európske (ba i hollywoodske) kultúrne súvislosti: Je dielom britského dramatika írskeho pôvodu Georga Bernarda Shawa, ktorý hru napísal v roku 1912 a premiéru prekvapivo nemala v Anglicku, ale v susednej Viedni o rok neskôr. Samotné meno Pygmalion neznie veľmi anglofónne - G. B. Shaw si motív požičal od gréckeho autora Ovídia, ktorý v jednom príbehu svojich Metamorfóz uvádza príbeh sochára Pygmaliona, ktorý sa zamiluje do svojej sochy. Po úspechoch na javisku sa hra dostala aj na strieborné plátno - Shaw napísal k rovnomennému filmu z roku 1938 scenár, za ktorý získal Oscara. V našich končinách je veľmi známa jeho muzikálová podoba My Fair Lady z roku 1964 s Audrey Hepburnovou.
Príležitosť zažiť takýto výnimočný kultúrny zážitok sa neodmieta, a tak 45 žiakov v sprievode svojich angličtinárok nasadlo v deň D na rýchlik smer Bratislava. Cieľom našej cesty bola síce dráma, no cestou sa nám našťastie nič dramatické nepritrafilo, a tak sme expozíciu, kolíziu, krízu, peripetiu či katastrofu sledovali až ako diváci pokojne usadení v kreslách Domu kultúry Ružinov.
Eliza Doolittle je chudobné dievča, dcéra smetiara a alkoholika, ktorá sa živí pouličným predajom kvetov v londýnskej štvrti Covent Garden. Jej výrazný prostoreký a írečitý prejav príznačný pre londýnsky Cockney dialekt nižších vrstiev zaujme okoloidúceho profesora fonetiky pána Higginsa. Roztržitý a sebestredný profesor Higgins sa staví s priateľom lingvistom Pickeringom, že za 6 mesiacov dokáže naučiť Elizu správnej anglickej výslovnosti, gramatike a kultivovaným spôsobom – jednoducho, že z nej urobí dámu. Či Eliza prejde skúškou, to sa ukáže v stanovenej dobe na kráľovskom bále v Buckinghamskom paláci. V deň bálu Eliza ako inak zapôsobila, jednak svojím prirodzeným šarmom, ako i dokonolou angličtinou. V skúške obstála - všetci uverili, že je princezná či vojvodkyňa.
Z Elizinho prerodu z otrhaného, špinavého a nevzdelaného dievčiska na pôsobivú a inteligentnú mladú ženu, si možno zoberú príklad aj naši tohtoroční maturanti. Eliza sa za 6 mesiacov dokázala naučiť "proper English" a keď prišiel čas, očarila osadenstvo kráľovského bálu. Veríme, že naši maturanti sa nedajú zahanbiť, využijú posledné mesiace na štúdium angličtiny, aby sa s úspechom a hrdosťou predviedli v svoj slávnostný deň skúšky dospelosti.
Mgr. Marcela Bednárová
vyučujúca anglického jazyka