Pokračovali sme v medzinárodných projektoch eTwinning

minUplynulé obdobie sa vzhľadom k opatreniam na ochranu zdravia nieslo v našej krajine v duchu hesla „Zostaňte doma!“  Zmenu vo vyučovacom procese pocítili na vlastnej koži nielen žiaci, ale aj učitelia - najmä v strate bezprostredného kontaktu. Preto sme sa rozhodli zapojiť našich žiakov do medzinárodnej vzdelávacej komunity a chýbajúci sociálny kontakt s rovesníkmi a pedagógmi vytvoriť zapojením sa do dvoch medzinárodných projektov eTwinning, ktoré sú spolufinancované programom Erasmusplus.

Zostaňme doma, navštevujme múzeá bol názov prvého projektu, do ktorého sme sa zapojili v čase  dištančného vzdelávania. Našimi partnermi boli účastníci z 13 škôl z Portugalska, Turecka, Poľska, Rumunska a Litvy. Cieľom projektu bolo umožniť žiakom zostať v zdraví a bezpečí doma a každodennú socializáciu nahradiť prostredníctvom virtuálnych prehliadok múzeí a zaujímavých pamätihodností v rôznych európskych krajinách a vzájomnou komunikáciou na online plaformách. Študenti zdieľali svoje dojmy a postrehy z „návštevy“ múzeí, hodnotili prehliadnuté kultúrne a historické artefakty využívaním webových  nástrojov. Cieľom projektu bolo skonsolidovať psychickú vnímavosť študentov a poskytnúť im v podmienkach vytvorených v tomto výnimočnom období nové kognitívne a sociálne skúsenosti a zážitky. Utvrdilo ich to v uvedomení si významu histórie pre náš život – slová národného buditeľa to vystihujú najlepšie: „Národ, ktorý nepozná svoju minulosť, nemá nárok na budúcnosť!“

Aby bola reálna a zaručená budúcnosť nielen pre súčasné, ale  aj budúce generácie, realizovali sme počas „učenia na diaľku“ aj ďalší eTwinningový projekt s výstižným názvom Recykluj s kreativitou. Naša planéta je čoraz viac zahltená odpadom. Informovať študentov o jeho množstve, zložení  a možnostiach jeho ďalšieho efektívneho využívania boli prioritné témy projektu. Študenti z partnerských škôl, ku ktorým pribudla tentokrát aj škola z Arménska, sa snažili využiť konkrétne druhy odpadu zo svojich domácností kreatívnym spôsobom, premeniť staré a nepotrebné veci na iné, ďalej použiteľné predmety. Podnecovali sme tak ich ekologické povedomie a rozvíjali tvorivosť v každodennom živote. Uvedomenie si, že recyklácia šetrí suroviny, prírodné zdroje, energiu, pomáha zlepšiť životné prostredie pre všetkých obyvateľov našej modrozelenej planéty, bolo silnou motiváciou pre študentov pri práci na tomto projekte.

Z našej školy za do projektov najaktívnejšie zapojili študentky II.AW a II.ET triedy. Ocenenie za finalizáciu prác vo forme certifikátu a pochvalu riaditeľa školy za vzornú reprezentáciu školy nakoniec získali Lenka Ábelová (obchodná akadémia), Klára Gablechová (manažment regionálneho cestovného ruchu) a Kristína Havierniková (kaderník).Veríme, že prácou na projektoch e-Twinning sa dozvedeli mnoho nového nielen z histórie, kultúry a ekológie, ale zdokonalili si aj svoje komunikačné zručnosti v anglickom jazyku a digitálne kompetencie pri práci v prostredí Twinspace.

 

Ing. Darina Jarábková,
koordinátor projektov eTwinning