Spolupráca s nadáciou Volkswagen Slovakia
Automobilový priemysel je ťahúňom slovenskej ekonomiky a práve tu zaznamenávame najväčší nárast nových technológii v oblasti strojárenstva a najmä elektroniky. Vzniká tu potreba pracovného trhu získavať vysoko teoreticky a prakticky pripravených odborníkov v oblasti výroby a opráv automobilov. Túto skutočnosť si uvedomuje i Nadácia Volkswagen Slovakia.
Jedným zo zámerov tejto nadácie je práve pomoc mladým ľuďom pri vzdelávaní. Jej činnosť pokrýva celé spektrum vzdelávania začínajúc materskými školami až po vysoké školy a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov.
Stredná odborná škola, Piešťanská 2262/80 v Novom Meste nad Váhom využila príležitosť zapojiť sa do jedného z projektov tejto nadácie určeného pre stredné odborné školy. Cieľom projektu je poskytnúť pedagógom a žiakom teoretické a praktické vedomosti v oblasti riadiacich systémov automobilov dôležitých pre prípravu študentov v oblasti automobilového priemyslu a opráv automobilov.
Vybraní učitelia a majstri odborného výcviku z celého Slovenska sa po obhájení svojich projektov zúčastnili v apríli 2014 školenia priamo vo firme Volkswagen kde mali možnosť počas celého týždňa dopĺňať svoje vedomosti a získavať nové poznatky v oblasti riadiacich systémov a diagnostiky automobilov. Vyvrcholením kurzu boli praktické merania, ktoré realizovali účastníci na simulátore zostavenom z reálnych riadiacich jednotiek. Tento simulátor a príslušné programové vybavenie si každý účastník kurzu odniesol na svoju školu, čo umožní nadobudnuté vedomosti aplikovať v praxi so svojimi študentmi.
Hlavným prínosom spolupráce s nadáciou Volkswagen je, že pomocou získanej pomôcky budú môcť získavať žiaci našej školy nové poznatky formou praktických cvičení. To im umožní skvalitniť svoje praktické zručnosti v oblasti autodiagnostiky - zvládnu postupy merania zberníc CAN, vyhodnotenie pamäti závad riadiacej jednotky, identifikáciu poruchy a jej následné odstránenie.
Predpokladom úspešnej diagnostiky je zvládnutie práce s počítačom. Jednotlivé časti automobilu, ktoré vyhodnocujú a ovládajú riadiace jednotky, tvoria dnes vlastne malú počítačovú sieť. S touto problematikou sa žiaci oboznámia ma predmete aplikovaná informatika. Ide o spôsoby komunikácie zariadení v počítačovej sieti, využitie logických funkcii. Na základe získaných poznatkov a skúseností s prácou so simulátorom aktualizujeme školský vzdelávací program Autoopravárenské služby pre učebný odbor 2487H01 autoopravár – mechanik. Simulátor bude využívaný formou otvoreného programu, ktorý bude priebežne dopĺňaný a dopracovávaný v súlade s novými poznatkami, prípadne bude inovovaný po dodaní nového softvéru.
Ako učiteľ vnímam tento spôsob spolupráce s praxou ako veľmi efektívny a vytvárajúci podmienky pre rozvoj našej učňovskej mládeže pri získavaní vedomostí relevantných s požiadavkami pracovného trhu.
Na záver by som chcel vo svojom mene a v mene všetkých zúčastnených pedagógov poďakovať našim školiteľom Petrovi Bauerovi, Jurajovi Medveczkemu a koordinátorke projektu Alexandre Pappovej za čas, ktorý venovali tomuto projektu i na úkor svojho voľného času. Verím, že spolupráca bude i naďalej pokračovať a nadácia poskytne možnosť učiteľom rozvíjať nadobudnuté vedomosti v ďalšom vzdelávaní i v nasledujúcom roku.
Dúfam, že práca Nadácie Volkswagen Slovakia bude motivovať aj iné podnikateľské subjekty v našom regióne, aby tiež napomohli rozvoju nášho školstva.
Ing. Daniel Atalovič
učiteľ profesných predmetov