Za poznávaním krás Národného parku České Švajčiarsko

minPosledný školský deň na našej škole sa nesie, samozrejme, v znamení ukončenia školského roka a odovzdávania vysvedčení našim žiakom a študentom. Pre pedagógov a zamestnancov školy však už tradične je naprogramovaný poznávací výlet do zaujímavých a častokrát aj tajomných oblastí Slovenska či susedných krajín. Trojdňové zájazdy vo vlastnej réžii sa tešia veľkej obľube a doteraz tých, ktorí sa ich pravidelne zúčastňujú, nikdy nesklamali Smile.

V poradí štrnásty zájazd sme, ako vždy, odštartovali v piatok ráno po slávnostnom ukončení školského roka. Pripravený autobus nás mal dopraviť do susedného Česka, konkrétne do oblasti na severozápade ČR, blízko česko-nemeckých hraníc. Niekoľkokilometrová oblasť sa vyznačuje mimoriadnymi prírodnými krásami a originálnou faunou a flórou.

Po pomerne dlhej ceste, napriek tomu v príjemnej nálade, sme dorazili do mestečka Vansdorf, kde sme sa ubytovali a navečerali. Na druhý deň nás čakali pieskovcové skalné útvary, Pravčická brána a tiesňavy riečky Kamenice, ktoré sú súčasťou  Národného parku České Švajčiarsko. Na turistický výstup a obhliadku tohto 79 - kilometrového prírodného pásma sme sa museli najmä dobre vyspať, pretože jeden a polhodinový výstup si vyžadoval dobrú obuv a ešte lepšiu kondíciu.

Pravčická brána je symbolom Národného parku České Švajčiarsko a je aj najväčšou prírodnou skalnou bránou Európy. Leží 3 km od Hřenska, malej obce v okrese Děčín. Pod bránou sa nachádza zámok Sokolí hnízdo, ktorý nechal na konci 19. st. postaviť knieža Edmund Clary-Aldrigen. Slúžiť mal ako výletný zámok pre jeho hostí. Náročný výstup na Pravčickú bránu nám stál za to! Nádherný výhľad za výbornej viditeľnosti znásobil zážitok zo scenérie ako z rozprávky či zakliatej krajiny. Nezvyčajné, až bizarné útvary v tomto podivuhodnom pieskovcovom svete, plnom  skalných veží, mostov, roklín a tiesňav, nás uchvátil. Charakter krajiny dotvárajú aj zalesnené vrcholy sopečného pôvodu, z ktorých najvýraznejší je Růžovský vrch, dominanta južnej časti národného parku.

Je samozrejmosťou, že sme využili možnosť previesť sa na pramiciach tiesňavy riečky Kamenice, ktoré voda vymlela v priebehu státisícov rokov. Počas plavby sme obdivovali kaňony aj Edmundovu a Divokú tiesňavu. Plavba romantickou  a tajomnou prírodou sa zaradí medzi jedny z najúžasnejších našich spomienok.

Posledný deň zájazdu patril  spoznávaniu mesta Děčín. V spoločnosti profesionálnej sprievodkyne sme sa veľa dozvedeli o zaujímavostiach, histórii či súčasnosti mesta a děčínskeho barokovo-klasicistického zámku, bývalého hradu.

Napriek vysokým teplotám, priam horúčavám a dlhej ceste, náš turisticko-poznávací výlet splnil všetky naše očakávania. Plní zážitkov, so „svalovicou“  v nohách z náročných výstupov, ale v skvelej nálade a s nezabudnuteľnými spomienkami sme sa vrátili domov. Už teraz sa tešíme na budúcoročný, v poradí 15. kolektívny poznávací zájazd Smile.

Ing. Ivana Šimovcová,
organizátor zájazdu