Študenti obchodnej akadémia navštívili finančné inštitúcie

min_imageDňa 31. 1. 2018 sa žiaci IV.AW triedy, študijného odboru obchodná akadémia, zúčastnili odbornej exkurzie do vrcholových inštitúcií finančného trhu v Bratislave.

Prvou bola Národná banka Slovenska, kde sa študenti dozvedeli o histórii a jej význame v národnom a medzinárodnom meradle. NBS od roku 1993 prešla viacerými výraznými zmenami a kľúčovým medzníkom v jej histórii bol vstup Slovenska do Európskej únie v máji 2004, keď sa stala členom Európskeho systému centrálnych bánk. Od 1. januára 2009 je NBS plnohodnotným členom Eurosystému a podieľa sa na tvorbe menovej politiky celej eurozóny. Študentom sa veľmi páčila interaktívna výstava s názvom „Od slovenskej koruny k euru“. Oboznámili sa s históriou našej meny od biatekov až po eurá, zaspomínali si na staré slovenské koruny, naučili sa rozpoznávať falošné bankovky od pravých. Náučnou bola aj história vzniku EU, vstup SR do EU a prognózy EU na nasledujúce roky. Na záver si každý sám mohol vyraziť centovú mincu s logom NBS.

Druhým finančným miestom bola Burza cenných papierov, v ktorej si študenti vypočuli odborný výklad o činnosti tejto vrcholovej finančnej inštitúcie. Dozvedeli sa o legislatíve, trhoch, cenných papieroch, emitentoch, investoroch ako aj o histórii a súčasnosti burzy.

Verím, že vedomosti nadobudnuté na odbornej exkurzii študenti využijú na blížiacich sa maturitných skúškach.

Ing. Jana Pomajbová
PK ekonomiky