Stolári si vyrábali vlastný papier

minV rámci zážitkového vyučovania na odbornom výcviku žiaci 1. ročníka učebného odboru stolár a autoopravár-mechanik absolvovali odbornú exkurziu do ručnej manufaktúry papiera PETRUS v obci Prietrž. Pri poučnom a pútavom výklade sa žiaci dozvedeli históriu výroby papiera a súčasné technologické postupy ručnej výroby. Žiaci dostali aj príležitosť  ručne si vyrobiť vlastný papier.

Klasická ručná výroba papiera bola obnovená na území Slovenska po viac ako 100-ročnej prestávke. Firma PETRUS je ojedinelou manufaktúrou, ktorá sa venuje výrobe papiera bez spracovania drevnej celulózy. Hlavnou surovinou je bavlna, ktorá zvyšuje odolnosť a trvanlivosť papiera. Takto vyrobený papier má životnosť takmer 500 rokov.

Malebné prostredie, profesionálny a ochotný prístup pracovníkov tejto manufaktúry prispeli k príjemne stráveným chvíľam.

Ing. Gréta Palková, PhD.
zástupkyňa riaditeľa pre praktické vyučovanie